Radioklub „Neptun”  powstał z inicjatywy: Zbyszka SP1EUS , Artura SP1MHS , Romualda SP1DMD , Waldka SP1NQA oraz Zbyszka SP1MHR.

Zezwolenie na pracę w eterze uzyskał 7 sierpnia 1981 roku, jednocześnie otrzymując znak SP1KYB.

Pierwsze łączności przeprowadzaliśmy już we wrześniu, ale były to próby sprzętu (oczywiście własnoręcznie wykonanego) – a już od października 1981 roku działaliśmy normalną pracę w eterze.

Początkowo radioklub mieścił się w pomieszczeniach Klubu Garnizonowego na ul. Portowej , na krótki czas zmienił lokalizację na ul. Łopuskiego (również Klub Garnizonowy), by docelowo ulokować się prawie na dachu wieżowca przy ul. Giełdowej 11.

Okres amatorskiej działalności radioklubu na pasmach krótkofalarskich (KF i UKF) to tysiące QSO, czyli łączności ze wszystkimi kontynentami Świata, udział w zawodach krajowych i zagranicznych, ogromna ilość  dyplomów. Praca we wszystkich trybach: CW, SSB i DIGI (RTTY, FT8, FT4 ect.)

Jubileusz 35-lecia obchodzono przez całoroczną pracę naszej radiostacji klubowej (SP1KYB) pod znakiem okolicznościowym HF35Y

W naszym klubie rozpoczynali pracę w eterze przyszli pasjonaci krótkofalarstwa, którzy w corocznie organizowanych egzaminach uzyskiwali pozwolenia radioamatorskie.

Radioklub „Neptun” jest jednym z czterech radioklubów należących do Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców.

 

Wyposażenie naszego klubu zmieniało się przez lata – obecnie to:

TRX: Icom IC-746 , Motorola GM600, Motorola GM950 N3.

Anteny: Long Wire 41 oraz GP-7

W pomieszczeniach naszego radioklubu zainstalowany jest również osprzęt dla przemienników SR1G i SR1KG.