SP1KQR Aktualnosci

 

rcn

 

Jak co roku przed wakacjami Radiowe Centrum Nadawcze pierwszego programu polskiego radia zostanie wyłaczone na 2 dni w celach konserwacji i przeglądu. Korzystając z tej okazji organizujemy wycieczkę 8 czerwca 2013r. Mozna będzie wszędzie wejść i wszysko obejzeć bez obawy o napromieniowanie. :)

Nadajnik długofalowy o mocy maksymalnej 1200 kW został skonstruowany przez francuską firmę Thomcast. Składa się on z trzech bloków o mocy maksymalnej (fali nośnej) 400 kW, natomiast każdy blok z 256 modułów, wykorzystujących tranzystory MOSFET (ponad 6100 tranzystorów mocy w całym nadajniku). Dopasowanie nadajnika do anteny to Pi filter wielkości budynku, a koncentryk to linia napowietrzna.

rcn2

 

Ostatni kwietniowy weekend, 27-28.04, kołobrzescy krótkofalowcy spędzili pracowicie. Przez 24 godziny uczestniczyli w zawodach SPDX-RTTY Contest 2013. Silna załoga Radioklubu „Fala” SP1KQR działającego przy Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu z pomocą bezimiennego, ale w pełni umundurowanego prosiaczka przeprowadziła 468 QSO (łączności). Radioklub w zawodach reprezentowali: Hubert, Mikołaj, Mieszko, Gabriel (uczniowie ZSM) oraz Krzysztof SP1MWK i Leszek SQ1NT. Teraz nasze łączności poddawane są krzyżowej weryfikacji przez organizatorów. Ostatecznych, potwierdzonych wyników spodziewamy się w ... grudniu ;)

 

spdx rtty 2013 01 600

 

spdx rtty 2013 02 600

 

No, "Dziadki", czekamy na Wasze wyniki :P ;)

Krótkofalowcy dyndający na masztach i biegajacy po dachach to niechybny znak, że wiosna zadomowiła się już na dobre.

Czytaj więcej: Wiosna dotarła

Godzina 17.00 czasu lokalnego - nad Radioklubem "Fala" SP1KQR zbierają się masy zjonizowanych mocno fal elektromagnetycznych. Zaczyna się 24-godzinna batalia - pot, krew i łzy (nieco na wyrost). Trwa odwieczna wojna - Polska vs. Reszta Świata. Na udeptanej ziemii (świeżo umytej podłodze) stanęli: Mikołaj, Hubert, Gabriel jako młoda krew z Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu oraz starzy, a niekiedy siwi i łysi, wyjadacze Zbyszek SP1F, Krzysiek SP1MWK, Andrzej SQ1GU i Leszek SQ1NT. Walka była okrutna i znojna, opór nawet stawiała wtyczka, która za cholerę jasną nie dawała się odkręcić. Rezultat: 490 QSO.

 

20130406 600px

O tym jak działaliśmy na CQ World Wide 160-Meter Contest 2013 napisano w Gazecie Kołobrzeskiej z 8.03.2013 r. Nr 10 (931) zatem do kiosków marsz czytać, podziwiać, gratulować i takie tam... ;)

SP1KQR w Gazecie Kołobrzekiej

Od 22.00 UTC w piątek 23 lutego braliśmy udział jako silna ekipa pod wezwaniem w CQ World Wide 160-Meter Contest. Skład niebylejaki: Zbyszek SP1F, Leszek SQ1NT, Krzysiek SP1MWK, Zbyszek SP1MVL. Andrzej SQ1GU, oraz co najbardziej cieszy dwóch młodych adeptów krótkofalarstwa z ZSM - Hubert i Mieszko. Warunki na pasmie były dość podłe, ale pracowaliśmy wytrwale. W sumie przez dwie noce udało nam się uciułać 163 QSO, co po przeliczeniu przez organizatora dało 31520 punktów. Zatem zacnie ;) Cieszy bardzo aktywny udział "młodych" - tak trzymać!

Czytaj więcej:  CQ World Wide 160-Meter Contest 2013

Niezmiernie miło nam donieść, że SP1KQR zajął drugie miejsce w kategorii D w Narodowym Święcie Niepodległości 2012 ;)

 Komunikat organizatora - link.

Od września 2012 r. w SP1KQR nastąpiła zmiana jakby pokoleniowa. Na stanowisku instruktora, a zarazem kierownika klubu pojawiłem się ja - Leszek SQ1NT. Na chwilę obecną jest już sześciu nowych adeptów krótkofalarstwa (dwóch z nich ma już za sobą pierwsze QSO).

W planach:
- aktywna praca na pasmach (w tym w zawodach),
- szkolenie młodzieży,
- walka z reprezentantem Ciemnej Strony Mocy (administratorem sieci szkolnej) o uczciwy dostęp do internetu.

Nowe idzie ;)

SP1KQR - nowe idzie

 

Leszek SQ1NT

Tuż po godzinie 6 rano setki krótkofalowców w Polsce zrywało się z łóżek, by w nieco inny sposób (może bardziej egzotyczny) uczcić rocznicę 11 listopada.


Skierniewicki Klub Krótkofalowców SP7PBC zorganizował zawody Narodowe Święto Niepodległości 2012. W dużym skrócie: w przeciągu dwóch godzin trzeba było przeprowadzić jak największą liczbę łączności. Kołobrzeg był reprezentowany przez Radioklub "Fala" SP1KQR działający przy ZSM. Udało się przeprowadzić ponad 70 QSO (w slangu krótkofalarskim łączności).

VY! 73 DE SP1KQR


krotkiefale2
Na zdjęciu: Remek SQ1AN i Andrzej SQ1GU. Autor zdjęcia: Leszek SQ1NT

 

 

Powyższy tekst autorstwa Leszka - SQ1NT ukazał się

na stronie www.miastokolobrzeg.pl

new logo mk