SP1KQR Aktualnosci

W ostatni weekend załoga Radioklubu „Fala” SP1KQR działającego przy Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu spędziła pracowicie. Pod znakiem SN1X wystartowaliśmy w SPDX RTTY Contest 2016. Radiostacja pracowała przez pełne 24 godziny, a nasza antena kierunkowa obracała się wyłuskując, co smakowitsze DXowe kąski. Udało się nam przeprowadzić 404 QSO (łączności). Jest to mniejsza ilość niż w poprzednim roku, ale wciąż pogarszają się warunki propagacyjne. W zawodach startowali: Michał, Kamil, Adam (uczniowie ZSM), Krzysztof SP1MWK, Tomasz SP1ETT, Andrzej SQ1GU i Leszek SQ1NT.  RTTY jest to rodzaj cyfrowej emisji radiowej, więc oprócz odpowiedniego sprzętu radiowego i antenowego w zawodach liczy się także sprawna obsługa komputera. Teraz czas na mrówczą pracę komisji zawodów i weryfikację każdej łączności, każdego uczestnika. Zasady punktowania:
- 1 pkt za łączność z własnym krajem,
- 3 pkt za łączność z własnym kontynentem,
- 5 pkt z innym kontynentem.

 

W dniach 2-3.04.2016 r. odbył się SP DX Contest 2016, najważniejsze zawody w kalendarzu każdego polskiego krótkofalowca. Załoga Radioklubu „Fala” SP1KQR działającego przy Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu brała udział w tym wydarzeniu pod specjalnym, kontestowym znakiem SN1X (im krótszy znak, tym szybciej można go wyemitować). 24 godziny pracy emisjami CW i SSB przyniosło 521 QSO (łączności). Z uwagi na słabnące warunki propagacyjne (rozchodzenie się fal elektro-magnetycznych, tzw.: „dołek propagacyjny”) jest to przyzwoity wynik, „głuche” były dwa spośród sześciu pasm używanych w zawodach. Teraz czekamy na krzyżowe sprawdzenie logów (dzienników zawodów) i końcową punktację – to tylko jakieś pół roku :) W skład zespołu SN1X wchodzili: uczniowie Zespołu Szkół Morskich Jan i Kamil oraz dorośli członkowie klubu: SP1ETT, SP1MVL, SP1MWK, SP1VAT, SQ1GU, SQ1NT, SP9DTE.

spdx2016 01

spdx2016 02

W dniach 14-19 lipca 2015r została przeprowadzona modernizacja, naprawa instalacji antenowej w radioklubie SP1KQR. Teraz można smiało DX-ować i brać czynny udział w zawodach KF od 160m do 6m w pionie i poziomie. Przydałby się jeszcze wzmacniacz mocy, ale ...nie wszystko na raz.

Czytaj więcej: Modernizacja anten w klubie SP1KQR

450423943Już w sobotę od 12UTC zacznie się SP DX RTTY Contest 2015. Silna załoga pod wezwaniem w składzie SP1MWK i SQ1NT zaprasza kolegów i koleżanki do pracy zespołowej pod znakiem SP1KQR. 24 godziny to w sam raz by nam pomóc i wykazać się solidną, operatorską pracą!

...Jest  mi niezmiernie  miło poinformować  koleżanki i kolegów   i  całą  brać  krótkofalarską   BSK    , że  w  tegorocznym  SP DX CONTEŚCIE    radioklub  SP1KQR    uplasował sie  na  15 miejscu   w  cześci    SSB / CW    ,a   w  częci   RTTY   zajoł   zaszczytne    3 -cie    miejsce   w polsce   .Z tej  też  okazji  chciałbym  podziękować   wszystkim   tym  kolegom  którzy  przyczynili  sie do  tego  sukcesu i  czynnie  brali  udział   pomagając  mi  w  tym  przetsiewzięciu , a  są  to :    Leszek  SQ1NT,    Łukasz  SP9DTE  ,  Zbyszek   SP1F  , nie mógłbym  zapomnieć  również o  naszej  młodzieży  szkolnej z internatu  Staś , Gabryś , którzy  dzielnie  walczyli  w  części  RTTY  do  2-giej  nad  ranem raz  jeszcze  serdeczne  dzieki . Mam  tylko nadzieje  ze  w  nastepnych  zawodach  za  rok  wskoczymy  juz  na  1-sze    miejsce - jak  to  mównią  " apetyt  rośnie  w  marę jedzenia  "  Raz  jeszcze  dziekuje  wszystkim   za  pomoc   piszący  te  słowa     SP1MWK  Krzysztof  ( kierownik  radiostacji )   http://www.pkrvg.org/strona

http://www.spdxcontest.pzk.org.pl/res/2014/index.php?k=POLAND   

 

Podobno od brudu jeszcze nikt nie umarł,a le o ile lepiej wygląda świat zza czystej szyby. Widać wiszące anteny i okoliczności przyrody. MWK i KW przy pracy ;)

20140413 kqr

Już od 1933 jest organizowany SP DX Contest – jego celem jest umożliwienie krótkofalowcom całego świata w określonym przedziale czasowym nawiązanie łączności z polskimi radioamatorami. Pierwszą edycję zorganizowali operatorzy zrzeszeni w Lwowskim Klubie Krótkofalowców. Udział w tych zawodach jest punktem honoru każdego polskiego krótkofalowca.

spdx 2014 01

Czytaj więcej: SP1KQR w SP DX Contest 2014

886944986Jako pierwsi w Kołobrzegu krótkofalowcy z Radioklubu „Fala” SP1KQR działającego przy Zespole Szkół Morskich celebrowali rocznicę odzyskania niepodległości. Wszystko za sprawą organizowanych przez Skierniewicki Klub Krótkofalowców SP7PBC Ogólnopolskich Zawodów Łączności „Narodowe Święto Niepodległości 2013”. Od godziny 5 do 7 czasu UTC przez dwie godziny przeprowadziliśmy 88 QSO (łączności) emisjami  SSB (fonicznie) i CW (telegraficznie). Liczymy na pierwszą dziesiątkę w klasyfikacji stacji klubowych.

Czytaj więcej: NSN2013

Zapraszamy wszystkich na przysłowiową kawę i DX`y do SP1KQR. W lipcu otwieramy swoje podwoje w poniedziałki, środy, piątki w godzinach 15-17 oraz w niedzielę w godzinach 11-12.

Zmiana miejsca przeprowadzenia egzaminu w dniu 31 maja 2013 r. Aktualny adres to: siedziba Zespołu Szkół Nr 2 w Kołobrzegu ul. ppor. Śliwińskiego 1. Powiadomcie znajomych i najaważniejsze, biorąych udział.

 

Na podstawie:

http://www.uke.gov.pl/swiadectwa-w-sluzbie-radiokomunikacyjnej-amatorskiej-4390