dziadziaMoże ktoś z użytkowników tej strony zainteresuje się czymś takim jak krótkofalarstwo.  Te parę zdań na temat naszego hobby powinno wyjaśnić i obalić wiele mitów przypisywanych nam krótkofalowcom przez tych którym nie dane było dowiedzieć się u źródła czym jest krótkofalarstwo i kim są ludzie pochłonięci tą pasją. To nie my swą pracą powodujemy "wypadanie włosów i psucie się zębów" to niewiedza do takich wniosków niektórych doprowadza. Tak, że aby wyprostować to co zostało pokrzywione przez brak rzetelnej informacji proszę poczytajcie parę zdań które wykopałem z zasobów sieci na ten temat. Nie jestem autorem tych zdań ale z całym szacunkiem dla ich autora popieram je i ku pożytkowi innych przekazuję !

CZYM JEST KRÓTKOFALARSTWO?

Krótkofalarstwo, jak również utożsamiane z nim często radioamatorstwo, to ruch powstały na przełomie XIX i XX wieku, któremu podstawy idei dali fizycy Maxwell i Hertz, entuzjaści przekazywania na odległość energii elektromagnetycznej za pomocą fal. Za narodziny radiokomunikacji należy uznać rok 1896 kiedy to Włoch Marconi przesłał po raz pierwszy sygnały radiowe na odległość 2,5 kilometra. Od tego czasu datuje się rozwój tego ruchu. Wszystkich krótkofalowców inspiruje i łączy wspólna idea swobodnego pokonywania odległości w eterze i nawiązywania bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, bez względu na różnice języka, religii, kultury czy różnice społeczne i polityczne. Krótko mówiąc jest to hobby, sport, a dla niektórych praca. Jedno jest pewne: nic nie daje tyle satysfakcji.  Ale zacznijmy od początku.
Żeby zrozumieć istotę krótkofalarstwa wyobraź sobie, że przestrzeń nad nami w każdej sekundzie "przecinana jest" przez tysiące fal elektromagnetycznych o różnej częstotliwości. Jednymi z nich są fale radiowe. Odbijając się od różnych warstw atmosfery, docierają nawet na bardzo dalekie odległości. Część z nich (o odpowiedniej częstotliwości) "należą" do krótkofalowców z całego Świata. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjną (ITU) przeznaczyła części pasm radiowych na użytek krótkofalowców, by umożliwić im uprawianie tego fascynującego hobby. Istota krótkofalarstwa to osiągnięcie jak największej liczby łączności z krótkofalowcami na całym Świecie za pośrednictwem fal radiowych, z pomocą urządzeń specjalnie do tego typu łączności opracowanych. Krótkofalowcy pracując na przeznaczonych dla nich wycinkach pasm słuchają, czy nie nadaje obecnie inny krótkofalowiec z innego zakątka kraju lub Świata. Jeśli nie prowadzi on łączności z innym operatorem, można mu się zgłosić i przeprowadzić łączność.
Sama łączność to:

  • wymiana raportu o słyszalności RST:  R - czytelność; w skali do 5;  S - siła sygnału w skali do 9; T - ton przy pracy emisją telegraficzną - w skali do 9,

  • podanie swojego imienia i QTH (np. miasta z którego pracujemy),

  • dodatkowo można podać informacje o urządzeniach na jakich obecnie pracujemy, o stanie pogody i podobnych informacji dotyczących nas samych i naszego środowiska


KODEKS KRÓTKOFALOWCA:

Ogłoszony przez Paula Segala W9EEA w roku 1928

1. Krótkofalowiec jest dżentelmeński. Nigdy świadomie nie odbiera innym radości z uprawiania wspólnego hobby.
2. Krótkofalowiec jest lojalny. Popiera i wspiera innych krótkofalowców, kluby oraz własną organizację, bo z nimi i dzięki nim może uprawiać wspólne hobby.
3. Krótkofalowiec jest postępowy. Dotrzymuje kroku najlepszym w każdej dziedzinie wiedzy technicznej i operatorskiej. Stawia sobie ambitne cele.
4. Krótkofalowiec jest koleżeński. Zawsze dostosowuje się do możliwości operatorskich korespondenta. Służy życzliwą radą początkującym, chętnie pomaga kolegom w rozwiązywaniu ich problemów. Są to znamiona ducha amatorskiego.
5. Krótkofalowiec jest zrównoważony. Mimo, że krótkofalarstwo jest jego pasją, nigdy nie pozwala aby kolidowało z jego obowiązkami wobec rodziny, pracy, szkoły i społeczności.
6. Krótkofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć wiedzą oraz sprzętem krajowi i społeczeństwu.

ZNANI KRÓTKOFALOWCY:

K1JT - Joe Taylor - fizyk, laureat Nagrody Nobla.
W4CGP - Chet Atkins, - piosenkarz i autor tekstów.
K4ZVZ - Paul W Tibbets - pilot Enola Gay.
W5LFL - Owen Gaririot - astronauta.
N5QWL - Jay Apt - astronauta.
KC5ZTA - Koichi Wakata - astronauta.
9K2CS - Książe Yousuf AL.-Sabah - rodzina królewska Kuwaitu.
CN8MH - Król Hassan II - król Marokka.
EA0JC - Juan Carlos - król Hiszpanii.
FO5GJ - Marlon Brando - aktor.
GB1MIR - Helen Sharman - astronauta.
HS1A - Bhumiphol Adulayadej - król Tailandii.
JY1 - Husain - król Jordanii
JY1NH - Noor - królowa Jordanii.
LU1SM - Carlos Saul Menem - prezydent Argntyny.
UA1LO - Jurii Gagarin - pierwszy kosmonauta.
VU 2RG - Rajiv Ghandi - prezydent Indii.
KC5ZTD - Peggy Whitson - kosmonautka z ISS.
RZ3FU - Sergiej Treszew - kosmonauta z ISS.
RZ3FK - Walerij Korzun - kosmonauta z ISS.
KG6FZX - Denis Tito - miliarder , kosmonauta - turysta.

Niektórzy z wymienionych wyżej krótkofalowców już nie żyją, ale ich znaki zostały na zawsze zapisane w historii krótkofalarstwa.

 

Wyszukał w sieci Wasz  - sp1f