PeenemundeW dniu 13.02.2011 grupa krótkofalowców z Trzebiatowa i Kołobrzegu w ramach imprez integracyjnych Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców pojechała na wycieczkę do muzeum w Peenemünde  (lub pol. Pianoujście, także Kujawice ) – gmina w Niemczech, wchodząca w skład urzędu Lubmin w powiecie Ostvorpommern, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.
Galeria foto czeka na Ciebie.

 

PEENEMUNDE 13.02.2011 r

W dniu 13.02.2011 grupa krótkofalowców z Trzebiatowa i Kołobrzegu w ramach imprez integracyjnych Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców pojechała na wycieczkę do muzeum w Peenemünde  (lub pol. Pianoujście, także Kujawice ) – gmina w Niemczech, wchodząca w skład urzędu Lubmin w powiecie Ostvorpommern, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Leży w północno-zachodniej części wyspy Uznam, nad cieśniną Piana i Bałtykiem. W czasie II wojny światowej mieścił się tu niemiecki ośrodek badań nad nowymi rodzajami broni rakietowej (pociski V1 i V2). Ośrodek Heeresversuchsanstalt (Wojskowy Instytut Badawczy) założony został w roku 1937, gdy istniejący pod Berlinem doświadczalny ośrodek rakietowy w pobliżu wsi Kummersdorf okazał się niewystarczający.

 

peenemunde museum

 

Położone na wybrzeżu Bałtyku Peenemünde zapewniało ośrodkowi bezpieczeństwo i pozwalało na kontrolę lotu próbnych egzemplarzy rakiet na przestrzeni ponad 350 kilometrów. Po zakończeniu wojny większość naukowców pracujących w Peenemünde została przechwycona i wywieziona do Stanów Zjednoczonych w trakcie operacji Paperclip ("spinacz") przeprowadzonej przez amerykańskie służby specjalne. Natomiast Brytyjczycy i Sowieci przechwycili pracowników technicznych z Peenemünde. Na mocy porozumień pomiędzy aliantami ośrodek w Peenemünde został zniszczony. Ocalała jedynie elektrownia, obecnie przerobiona na muzeum oraz lotnisko i linia kolejowa do pobliskiego uzdrowiska w Zinnowitz.  Lotnisko w okresie istnienia NRD było użytkowane przez armię ludową NRD i armię sowiecką (stacjonowały tu m in. Migi 21). Trwało to do czasu "upadku muru berlińskiego".  W roku 1992 w Peenemünde w jednym ze schronów obsługi na terenie dawnej elektrowni utworzono centrum historyczne, prezentowane są w nim informacje dotyczące historii osady a szczególnie informacje dotyczące okresu prac nad bronią rakietową.

 

Jedziemy do Peenmunde

bwd  Grupa 1/9  fwd

 

Spyta ktoś, co to ma wspólnego z krótkofalarstwem? Tematycznie nic, ale nie krótkofalarstwo było inspiracją do zorganizowania tej wycieczki. Zorganizowali ją krótkofalowcy BSK by wspólnie, przyjemnie i z pożytkiem spędzić czas. Dzięki inicjatywie Rafała– SQ1JGV i Sławka– SQ1FYY i oczywiście przy wsparciu naszej wielkiej „fanki” EWELINY reszta towarzystwa mile spędziła niedzielę na „obczyźnie” w DL-owskim PEENEMUNDE w cieniu "uroczych rakiet" V1 i V2. W wycieczce udział wzięli także: Marek - SP1TJ, Andrzej– SQ1GU, Leszek– SQ1NT, George– SP1JON, nasz fotoreporter Krzysiu– SP1UJT, koledzy z „zielonego groszka” w Trzebiatowie no i ja Zbyszek– SP1F.

P.S

Byyyyyło "fajowo i rakietowo" !!